Co jste možná nevěděli o korku?

Velmi nám záleží na tom, abychom našim zákazníkům dodávali kvalitní, a zároveň ekologicky udržitelné produkty, které nemají negativní vliv na životní prostředí. Výrobky z korku jsme si zamilovali nejen kvůli vlastnostem tohoto materiálu, ale také kvůli šíři využití a celkovému procesu zpracování.

Zajímavosti o korku

Korkové duby rostou převážně v oblasti Středomoří. Největší produkce však pochází z Portugalska, kde se korkový dub rozkládá na ploše až 2,1 mil hektarů.

V Portugalsku jsou korkové duby považovány jako národní stromy. Jak se o ně řádně starat je zapsáno také v ústavě. Pokud portugalci vyroste korkový dub (neboli Quercus suber) na pozemku, musí se o tento strom starat podle přísných pravidel.

Sklizené korkové kůry

Korek se získává z dubových stromů každých 9 let (maximálně však 15let) pomocí speciálních nožů a první loupání kůry je možné až po 25 letech růstu. V té době dosahuje obvod stromu cca 70 cm a kůra je silná 3 cm.

Po odstranění korkové kůry je dub schopen přijímat mnohonásobně více oxidu uhličitého, než jiné stromy.

Pokaždé, když se kůra ze stromu sloupe, dub se snaží co nejrychleji zacelit a tím nastartuje mechanismus pohlcující oxid uhličitý na plné obrátky. Díky této super schopnosti pohlcovat oxid uhličitý, korkové duby dokáží spotřebovat výpary až 9,5 milionů aut. Takže loupání korkové kůry je velice přínosné a důležité pro životní prostředí.

Možná Vás překvapí, že korek má v 1 cm 3 až 40 milionů vzduchových buněk. Lze tak říci, že 60% korku tvoří vzduch. Díky tomu je korek velice pružný, antialergický a lehký materiál, který je hojně využíván v mnoha oblastech. Odolává také teplotám až do 120 stupňů.

Korek byl poprvé využit jako zátka u vína v roce 1530, což umožnilo nový způsob skladování vína. V roce 1670 bylo zjištěno, že umožňuje i kvašení vína, což dalo světu sekt. Na zdraví! 🙂

Výše zmíněné zajímavosti o korku a vlastnosti tohoto úžasného materiálu nás přesvědčily o tom, že korkové výrobky zařadíme do nabídky na našem e-shopu. Korek je velice odolný, pružný a voděodolný materiál, který se velice dobře udržuje. Proto se není čemu divit, že poptávka po kvalitních korkových výrobcích stále roste.

Přesvědčil tě korek o své kvalitě?

Zanechat komentář
Zůstaňme v kontaktu
Zaregistrujte se nyní a získejte informace o novinkách a slevových akcích.

Nákupní košík

×